Kam na výlet?

 

Státní zámek Třeboň

 
 

Neodmyslitelnou součástí Třeboně je honosný renesanční zámek, rozkládající se na jihozápadní straně historického centra města. V těchto místech stával nejdříve panský dvorec, změněný na tvrz a později kamenný hrádek, zmiňovaný poprvé roku 1374. Nedlouho předtím koupili Třeboň Rožmberkové, kteří městu a jeho širokému okolí dopřáli náležitý rozvoj. Opevněné město dvakrát obléhali husité, naštěstí neúspěšně. V 16. století bylo Třeboňsko nejvýnosnější částí rožmberského dominia.

Roku 1562 zachvátil město požár, který zasáhl i hrad. Vilém z Rožmberka proto pověřil Vlachy Jana a Antonia Ericery náročnými přestavbami starých budov na renesanční zámek. Tuto proměnu dokončil v době Petra Voka další významný architekt Dominik Cometa. Po smrti posledního Rožmberka (1611) zdědili zámek Švamberkové, kteří přišli o většinu majetku po osudové bitvě na Bílé hoře. Třeboňské panství daroval císař Ferdinand II. Ssvé vlastní rodině, ale o snadno nabytý majetek nikdo nepečoval a záchranou pro zámek je až přechod do rukou starobylého německého rodu Schwarzenbergů, kteří jej získali v roce 1660. Knížecí rod Schwarzenbergů vlastnil zámek až do roku 1940, kdy jej zabralo gestapo. Počátkem dvacátých let, po první pozemkové reformě, Schwarzenbergové zámek opustili a poté sloužil po několik let jako hotelové zařízení. Po válce v roce 1945 byla nad zámkem zavedena národní správa a v roce 1947 byl třeboňský zámek zestátněn.

 
 

Pivovar Regent

 

Při jižní straně centra města se nachází areál třeboňského pivovaru s honosnými budovami, pocházejícími většinou z druhé poloviny 19. století. Průčelí pivovaru tvoří východní stranu Trocnovského náměstí. V těchto místech nechal Petr Vok z Rožmberka vystavět v letech 1606 - 1608 zbrojnici. V letech 1699 - 1723 byla zbrojnice přestavěna na panský pivovar podle projektu schwarzenberského stavitele Jakuba de Maggi a za dozoru a spolupráce jeho syna Jana a posléze Pavla Ignáce Bayera, nového knížecího stavitele. Postupem doby však pivovar přestával stačit poptávce po svém produktu, takže jej majitelé opakovaně rozšiřovali do nynější velikosti a podoby. Pivo Regent se vaří tradiční technologií, k výrobě se používá výhradně přírodních surovin.
 

SCHWARZENBERSKÁ HROBKA

Do podvědomí návštěvníků památek vstoupili Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou zejména jako iniciátoři přestavby zámku Hluboká do dnešní novogotické podoby. Kněžna Eleonora se však také zasadila i o výstavbu nové hrobky, určené k umístění ostatků členů schwarzenberského rodu.
Od roku 1784 byli příslušníci hlavní větve schwarzenberského rodu pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv.Jiljí. Ten však v duhé polovině 19.století byl již zaplněn a také nevyhovoval poměrně přísným hygienickým předpisům, které mimo jiné nařizovaly samostatné odvětrávání prostoru hrobky a balzamování těla před uložením do dvouplášťové rakve.
Původní projekt nové hrobky, která se nachází v parku při jihovýchodní straně rybníka Svět, navrhl významný rakouský architekt Johann Schmidt, který však nebyl dostatečně obeznámen s problematikou podloží a jeho návrh nebyl realizován. Znovu zde našel uplatnění knížecí stavitel F.D.Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. Podle vzoru italského Campa Santa navrhl dvoupodlažní budovu v novogotickém slohu s monumentální schodišťovou rampou, zdařile zasazenou do okolní parkové plochy. Se stavbou bylo započato 14.července 1874 pod vrchním vedením Deworetzského. Na stavbě hrobky se podíleli řemeslníci z celých jižních Čech a za dva a půl roku bylo prostavěno 251 tisíc zlatých. Dne 29.července 1877 hrobku slavnostně vysvětil bratr knížete Jana Adolfa II., pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg.
Střízlivému prostoru kaple dominuje hlavní oltář, zasvěcený Božskému Vykupiteli, zhotovený sochařem Josefem Pokorným z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. V samotné hrobce, umístěné pod kaplí, se nachází umělecky cenný mramorový sarkofág, vytvořený Alexanderem Trippelem v roce 1789.
Vlastní hrobka se nachází pod úrovní terénu i hladiny rybníka Svět. Aby voda z písčité půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo stavby zřízen vzduchový kanál, široký 60 cm a hluboký 2 m. Ten odvádí vodu od stavby a zajišťuje tak suché prostředí hrobky.

Další turistické cíle Třeboňska:

Kostel Panny Marie Královny a sv.Jiljí
Augustiánský klášter v Třeboni
Naučné stezky Třeboňska
...
 
 

 

TŘEBOŇSKÉ LÁZNĚ

Bertiny Lázně Třeboň

 

Bertiny lázně se nacházejí v historickém centru města Třeboně, v těsné blízkosti městské památkové rezervace a Zlaté stoky, které patří do ekologicky atraktivního území chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Bertiny lázně nabízí kvalitní ubytování v pokojích všech kategorií i ubytování v dependance.

Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí. Bertiny lázně nabízí rovněž rekondiční a relaxační pobyty, které jsou vhodné pro stavy únavy a snížené výkonnosti, zlepšení kondice, rekonvalescence apod. 

Součástí Bertiných lázní je nově vybudovaný vodoléčebný komplex
víceúčelovým rehabilitačním bazénem s různými masážními efekty,
Restaurace Adéla, Terasa bar a Lázeňská kavárna. Vaši přízeň si jistě
získají zdejší speciality domácí kuchyně, lázeňský bylinný likér
Aubertovka a brusinková vodka Brusinka.

K Bertiným lázním patří i nově otevřené prostory 
Sportparku, kde najdete mj. tenisovou halu, tenisové kurty, bowling, squash, fitness.

Bertiny lázně a druhé městské lázně Aurora nabízí bohatý společenský program, který je otevřen pro všechny zájemce.

Bertiny lázně s.r.o.
Tylova 1
379 15 Třeboň
tel.: +420 384 754 462
e-mail: 
sales@berta.cz www.berta.cz

 

Lázně Aurora Třeboň

 

Komplex Lázně Aurora se nachází nedaleko od rybníka Svět v klidné části lázeňského města Třeboň a z jedné strany je obklopen rozsáhlým lázeňským parkem.

Lázně Aurora v r. 1998 přešly do majetku města Třeboně, a od té doby zde proběhly dílčí rekonstrukce především pokojů, jídelen a balneo provozů, čímž tyto lázně dosahují dobrého evropského standardu.

Součástí Lázní Aurora je společenský sál s kavárnou, restaurace Harmonie, bar, bowling bar, obchod, internetová místnost, kadeřnictví, kosmetika a pedikúra. Všechny tyto prostory jsou přístupné veřejnosti. Minimální standard pokojů nabízí koupelnu, samostatné WC, satelitní TV, rádio a telefon s možností připojení na internet. Hosté jsou ubytováni ve dvoulůžkových nebo jednolůžkových pokojích.

V říjnu 2006 byla v Lázních Aurora dokončena poslední část výstavbyWellnesscentra Aqua viva. Postupně byly uvedeny do provozu relaxační hala (tělocvična a fitness centrum), bazénový komplex (plavecký bazén s mírně slanou vodou, parní kabina, sauna, solárium, squash) a vodní atrakce (divoká řeka, perličková masážní lavice, vodní hřib, tobogán, whirlpooly). Prostor vodních atrakcí je propojen s bazénovým komplexem. Centrum Aqua viva je přístupné nejen pro hosty Lázní AURORA s. r. o., ale také pro veřejnost.
Vše 
o Wellnesscentru Aqua viva včetně otevírací doby a vstupného.

V lázních Aurora i v druhých městských slatinných – v Bertiných lázních – je připravován bohatý program, na kterém jsou vítáni nejen klienti lázní, ale i návštěvníci „z ulice“.

Lázně Aurora, s.r.o. – informace

  • Lázně Aurora, Lázeňská 1001, 379 13 Třeboň
  • Hlavní recepce lázní: +420 384 750 333 (non-stop)
  • Recepce wellnesscentra: +420 384 750 666 (po-ne 7:00 – 22:00)
  • Časování procedur: + 420 384 750 335 (po-pá 7:30 – 18:00, so 8:00 – 12:00)
  • www.aurora.cz
 
 
 
 

Užitečné informace pro cyklisty zde:

https://www.trebonsko.cz/cyklotrasy-mapy 

  •  

FESTIVAL OKOLO TŘEBONĚ

 

ANIFILM

 
 

Rekreace na Třeboňsku

Dovolená jižní čechy

Ubytování na jihu čech

levné relaxační pobyty